Słodycze

Jaka jest Twoja relacja z jedzeniem?

Jaka jest Twoja relacja z jedzeniem?

Czy tworzenie świadomych relacji z jedzeniem jest potrzebne? Przecież jedzenie to jedzenie. Warzywa, owoce, mięso, nabiał, zboża itd.. Inaczej mówiąc białka, węglowodany, proteiny, mikro i makroelementy. Jesz, żeby mieć energię do życia, jesz żeby Twój organizm dobrze funkcjonował, jesz też oczywiście dla smaku i przyjemności. Jednak świadome jedzenie często zostaje zakłócone przez inne potrzeby Twojego ciała.

Twoje ciało, a właściwie Twój mózg najczęściej podświadomie dokonuje wyborów żywieniowych. To w nim powstaje taka wewnętrzna lista składników do uzupełnienia. Ale dlaczego nie zawsze jest ona najzdrowszym i wydawać by się mogło najlepszym pod względem dietetyki i zasad żywienia wyborem? Bo każdy z nas jest inny i każdy ma własną potrzebę do zrealizowania.

To jakich dokonujesz wyborów w kontekście jedzenia jest bardzo ściśle związane z Twoim stanem emocjonalnym. Krótko mówiąc to co przeżywasz oraz to co już przeżyłaś ma wpływ na to co jesz, a w dalszej kolejności na wygląd Twojego ciała. Możesz się teraz oburzyć, no ale jak to? Przecież Twoje zakupy są “najczęściej” przemyślane, posiłki zaplanowane. Przecież panujesz nad tym co jesz.

Indywidualna terapia

Potrzeby emocjonalne realizowane przez jedzenie są bardzo różne. Większość z nas kojarzy tzw. zajadanie stresu. Inni w silnym stresie przestają jeść. Jednak do tych potrzeb zalicza się dużo więcej przeżywanych przez Ciebie osobistych odczuć. Jedzenie może wypełniać różnego rodzaju braki, być pocieszycielem w sytuacjach tęsknoty lub poczucia odrzucenia, w idealny sposób tłumi to, czego w danym momencie nie chcesz czuć. Dzięki większej ilości jedzenia ciało staje się większe, a co z tym związane może lepiej chronić Cię przed jakimś zagrożeniem. Innym wyjściem z sytuacji jest unikanie pożywienia, bo kogoś kto jest chudy trudniej zauważyć.

Tak wyglądają niektóre możliwe potrzeby stosowania jedzenia w Twoim życiu. W większości sytuacji są one kompletnie nieświadome. Zastosowanie terapii psychodietetycznej ma właśnie na celu uświadomienie Tobie skąd brały się dotychczasowe nawyki. Dzięki niej będziesz w stanie stworzyć nową relację z jedzeniem.